Kat karşılığı arsa, boşta bulunan arsasına inşaat yapmaya maddi gücü yetmeyen veya yeterli donanıma sahip olmayan arsa sahibi tarafından, inşaat müteahhitlerine bina yapması için arsayı vermesi ve yapılacak olan konuttan ücretsiz olarak daire alması işlemidir. Kat karşılığı arsa uygulaması sayesinde arsa sahibi ve arsayı değerlendirecek olan müteahhit firmanın karşılıklı olarak menfaatleri söz konusudur. Bu durum her iki tarafa da oldukça kolaylık sağlamaktadır. Kat karşılığı arsa işlemi sırasında mağdur olmamanız için bilmeniz gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır.

Kat karşılığı arsa birçok arsa sahibini cezp etmektedir. Bu durum bazen müteahhit firmalar için kötü niyetle kullanılabilmektedir. Bu yüzden özellikle arsa sahiplerinin aceleci ve heyecanlı davranması müteahhit firmalar tarafından oldu bittiye getirilerek sorun yaşamanıza neden olabilmektedir. Fakat şunu belirtmekte gerekir ki, işini iyi yapan bir müteahhit firmayla uygun şartları oluşturursanız bu durumdan oldukça karlı çıkmanız olasıdır. Çünkü vereceğiniz arsanın size hiçbir getirisi yokken bir anda beş kuruş para harcamadan daire veya daireler sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kat karşılığı arsa anlaşması sırasında dikkat etmeniz en önemli nokta pazarlıktır. Örneğin Mersinde kat karşılığı daire sisteminden yararlanacağınız bir arsanız var. Müteahhit firma 10 katlı bir konut yapmayı düşünüyor ve yapılacak konutta 20 daire bulunuyor. Bu 20 daire içinde bir çok müteahhit firma ilk olarak pazarlığı 3-4 daireden başlatır. Bu bir satış stratejisidir ve bu yüzden heyecanlı ve aceleci olmamak gerekir çünkü bu satış anlaşması oldukça esnek bir pazarlığa sahip olacaktır. Yukarıda verdiğimiz Mersinde kat karşılığı daire örneğinde olduğu gibi pazarlık aşamasında tuttuğunu koparan bir arsa sahibi olmakta fayda vardır.

Taslak mimari proje üzerinde çok alternatif çalışmalar yapılmalıdır. İstenilen işçilik ve malzeme sözleşmede markaları ile birlikte belirtilmelidir. Projenin başlangıç ve bitiş tarihi anlaşma çerçevesinde sözleşmeye mutlaka yazılmalıdır.

Mersus Yapı İnşaat satın aldığı konut imarlı arsaları engin tecrübesi ile projelendirerek birçok vatandaşımızı ev sahibi yapmaktadır.

Arsanızı kat karşılığı veya projenizi ortak iş birliği ile değerlendirmek isterseniz geniş çaplı inceleme alternatif fikirler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PROJELERİMİZ

İşte müşterilerimiz için tamamladığımız birçok projemiz.

TÜM PROJELER
Online Katalog

HİZMETLERİMİZ

İşte müşterilerimiz için yaptığımız hizmetler. Profesyonel bir hizmet sunmaktayız.

TÜM HİZMETLERİMİZ
Mersus Global — Yasal Uyarı